3 maja jest świętem kościelno - narodowym, łączonym z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia, podczas wieczornej modlitwy w kościołach śpiewana jest pieśń polskiego rycerstwa "Bogurodzica".
Maryja jako Królowa Polski jest otaczana powszechnym kultem w naszym kraju od XV wieku. Szczególnym miejscem dla Polaków jest Częstochowa, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też Czarną Madonną. Jej wstawiennictwu przypisywano zwycięstwo nad Szwedami i cudowną obronę Jasnej Góry w XVII wieku.
W tradycji chrześcijańskiej kult Matki Bożej jako królowej sięga IV wieku. Maryja jest królową w znaczeniu ewangelicznym, a nie - politycznym.
Matkę Bożą jako Królową Polski czczono już w średniowieczu. Tytuł "Królowa nasza" w odniesieniu do Maryi pojawia się w kronikach Jana Długosza. Jedna z najbardziej znanych w Polsce modlitw "Pod twoją obronę" jest najstarszą modlitwą maryjną, jej zapis znaleziono na papirusie koptyjskim z III wieku.
Jasnogórskie Śluby Narodu – po uwolnieniu Prymasa – złożył uroczyście na Jasnej Górze Episkopat Polski 26 sierpnia 1956 r. w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w obecności miliona wiernych. 10 lat później, 3 maja 1966 r. tam właśnie odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski. Dokonano wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat. |