Styczeń 27 2020 19:32:05
Caritas parafialne - kalendarium


 


 

 

 

Caritas parafialne

 

 

Parafialny Oddział Caritas w naszej parafii to bardzo aktywna grupa, korzystająca z pomocy całej wspólnoty parafialnej. Większość bowiem parafian na różny sposób włącza się w tworzenie niejako „zaplecza” dla działalności parafialnego oddziału, poprzez składanie ofiar pieniężnych i podejmowanie różnych nieodpłatnych zadań, wspieranie przedstawicielek oddziału zawsze ilekroć poproszą o pomoc.
Zasadniczym zadaniem Parafialnego Oddziału Caritas jest rozpoznanie potrzeb i problemów wśród mieszkańców oraz spieszenie im z pomocą.

Drugą formą działalności Parafialnego Oddziału Caritas jest ich aktywna obecność we wszystkich zbiórkach jakie parafia ma obowiązek prowadzić w ramach różnych akcji związanych z niesieniem pomocy innym oraz wszystkich działaniach w parafii, w których potrzebna jest pomoc chętnych ludzi.

 


 

Kalendarium Caritas styczeń – kwiecień 2015

Archiwum zdjęć - GALERIA

Styczeń i luty to dla nas czas regeneracji sił po aktywności bożonarodzeniowej. Nie oznacza to jednak, że spoczywamy na laurach. Ten czas pozornego uśpienia to moment na zastanowienie i sporządzanie nowych planów  działania . Następuje weryfikacja – co było dobre i się sprawdziło, a co zawiodło, tak więc bierzemy kalendarz do rąk i tydzień po tygodniu ustalamy, co jest do zrobienia  - przecież przed nami kolejny obfitujący w wydarzenia rok!  

2.02  Święto  Matki Bożej Gromnicznej 

Na to święto nasz zespół przygotował Gromniczki  - 120 sztuk.

10/11.03 Dzień Chorego

Tradycyjnie w naszej Parafii  na zakończenie Rekolekcji  Wielkopostnych obchodziliśmy Dzień Chorego.  W przeddzień tego święta zespół Caritas przygotował salę, a po rannej Mszy św. ks. Proboszcz wraz z ojcem Rekolekcjonistą zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek.  Około 40 osób spędziło miłe przedpołudnie na pogawędkach przy herbacie i  cieście.  W tym miejscu kierujemy podziękowania dla naszej zaprzyjaźnionej „Bagieterii” , za dostarczenie bułeczek serowych.    

12/13. 03 Spotkania formacyjno  - robocze

Ani się obejrzałyśmy, a tu koniec pierwszego kwartału. Czas biegnie nieubłaganie – Wielki Post, a my mobilizujemy siły do działania, bo kolejna Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami.  Spotykamy się całym zespołem i produkujemy mozolnie ozdoby świąteczne, przygotowujemy chorągiewki, wypisujemy kartki…. Ale to zaledwie rozgrzewka, bo następne dni będą nie mniej pracowite.

14.03  Zbiórka żywności w  „Biedronce”

W sobotę w godzinach 7:00 do 21:00 w lokalnym markecie ”Biedronka” członkinie naszego zespołu Caritas pełniły dwugodzinne dyżury zbierając żywność dla najbardziej potrzebujących.

16.03  Segregacja darów

W poniedziałkowe przedpołudnie  spotkałyśmy się ponownie, aby dokonać  segregacji zebranej  żywności. Plon naszej sobotniej akcji w „Biedronce” to 23 kartony (po bananach) wypełnione produktami spożywczymi. W tym samym dniu żywność została podzielona i rozwieziona do potrzebujących.  Jeszcze do 29.03 zbieramy żywność „do koszy” w pozostałych sklepach na terenie Borówca.

20. 03. Mazurki 

Ten piątkowy wieczór uaktywnił kreatywność gastronomiczną w naszym zespole.  Tym razem stanęłyśmy przed bardzo precyzyjnym zadaniem:  naszą cierpliwość i pewną rękę ćwiczyłyśmy  zdobiąc  wielkanocne mazurki.  Upieczone spody z ciasta dostarczyła nam „Bagieteria”, a lukrowanie odbywało się pod fachowym okiem naszej cudownej i niezawodnej mistrzyni  cukierniczej pani Małgorzaty Weber.

21.03 Pakowanie ozdób na stoisko

Tym razem sobotnie przedpołudnie upłynęło nam na pakowaniu ozdób i mazurków (lukier musiał przez noc wyschnąć) oraz przygotowaniu dobroczynnego stoiska świątecznego. A było co pakować: kilkadziesiąt mazurków, 30 wianuszków, 35 (uszytych przez jedną z nas) zajączków plus 30 sztuk drobniejszych ozdób, 100 chorągiewek, pascha liki i baranki z białej czekolady. Oferta zacna i chociaż zdajemy sobie sprawę, że niekiedy trudno trafić w ludzkie gusta, liczymy cichutko na przychylność odwiedzających nasze stoisko. Przecież robimy to wszystko nie dla siebie, ale dla tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji… 

21/22.03 oraz 28/29.03 – Wielkanocny kiermasz dobroczynny

28.03 Palemki

Kolejne aktywne sobotnie przedpołudnie - przygotowanie 250 bukiecików - palemek na Niedzielę Palmową.

28/29.03 Niedziela Palmowa

Przed każdą Mszą św. Członkinie naszego zespołu rozprowadzają palemki. 

30.03. Zakończenie wielkanocnej  zbiórki żywności ,

 Ponowna segregacja i rozwożenie  do potrzebujących darów żywnościowych pochodzących ze zbiórki w Borowieckich sklepach. Żywność trafiła do naszych podopiecznych(20 rodzin), przygotowałyśmy także 10 paczek dla chorych i podzieliliśmy się tym, co udało nam się zebrać z ośrodkiem w Wierzenicy i Siostrami. Z Bożą i ludzką pomocą wystarczyło dla wszystkich   

 Z tego miejsca ogromne i wdzięczne staropolskie „ Bóg  Zapłać” Parafianom za owocną współpracę! Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy nie przechodzili obojętnie obok naszego stoiska dobroczynnego i którzy w jakikolwiek sposób wsparli choćby najmniejszym gestem nasze działania. Zainteresowanie Parafian było spore, udało nam się opróżnić stoisko do przysłowiowej ostatniej sztuki,  co raduje nasz zespół, gdyż uzyskane tą drogą środki umożliwiają nam dalsze funkcjonowanie na rzecz potrzebujących.   Dziękujęmy Wam, że pamiętacie o tym,  że my

Potrzebujemy Waszej pomocy, aby móc pomagać innym!    

  

15.12.2014r.

Opłatek naszego zespołu był nie tylko okazją do wymiany świątecznych serdeczności. Przy wspólnym stole podsumowany został cały rok naszej intensywnej pracy. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się choćby najmniejszym gestem wsparcia dla naszej działalności, składamy z tego miejsca serdeczne podziękowanie staropolskim „BÓG ZAPŁAĆ”.

 


 

 

13.12.2014r.

W sobotę w godzinach 7:00 do 21:00 zbieraliśmy żywność w naszym lokalnym markecie. W zbiórce wzięło udział 20 członków naszego Zespołu. Ile udało nam się zebrać? Borówiecka ofiarność ujęta w cyfry przedstawia się następująco : 60 litrów oleju, 90 kg cukru, 70 kg mąki, 4 kartony (po bananach)* makaronu, 3 kartony ryżu i kaszy, 4 kartony słodyczy, 2 kartony kawy i herbaty, 1 karton bakalii, 1 karton płatków śniadaniowych 30 kg pomarańczy, 10 kg jabłek, 10 kg mandarynek, 50 puszek konserw, 6 dużych kubełków śledzi, 35 słoików majonezu, musztardy, ketchupu, chrzanu i przecieru pomidorowego, 25 litrów mleka, 10 puszek groszku i kukurydzy,  6 kartoników barszczu, 13 słoików dżemu, 7 słoików „nu telli”, 10 puszek owoców, 4 słoje ogórków, 4 margaryny i 4 paczki wędlin.  
()*  - jednostka opakowania: karton po bananach, dla łatwiejszego wyobrażenia sobie ilości zebranych produktów  
Zebrana przez nas żywność oraz produkty zakupione za środki z ofiar (stoiska adwentowe)  została rozdzielona między potrzebujące rodziny z terenu Borówca i Robakowa, a także przekazana dla ośrodka w Wierzenicy. Dwa pełne samochody pojechały też do jadłodajni na ul. Taczaka w Poznaniu.
Nasi podopieczni otrzymali nie tylko dary żywnościowe, ale także paczki świąteczne, zwane przez nas „serduszkowymi” – to te, pochodzące z akcji „Choinka miłosierdzia”.

 


 

 

7-8.12.2014r.

Druga część szkolenia dotyczącego pozyskiwania środków („Fundraising”) na działalność Parafialnych  Zespołów Caritas. Pierwsza część szkolenia odbyła się we wrześniu. W obu tych wydarzeniach uczestniczyły także przedstawicielki naszego Zespołu.

 


 

 

Grudzień 2014r.

Grudzień obfitował w wydarzenia. Pomimo nawału zajęć prywatnych końcówka roku jak zawsze upłynął  nam na wysokich obrotach tzn. bardzo pracowicie i intensywnie. W naszej parafii przez trzy kolejne niedziele po wszystkich Mszach św. odbywał się adwentowy kiermasz dobroczynny. Na stoisku pełna mobilizacja: nasz zespół jak co roku, przygotował urozmaiconą ofertę zakupową: świece, opłatki, sianko, bombki, stroiki, kalendarze, pierniki oraz książeczki w postaci ewangelii na każdy dzień. Zainteresowanie Parafian było spore, co nasz cieszy, gdyż uzyskane tą drogą środki umożliwiają nam działanie na rzecz potrzebujących.

 


 

05.12.2014r.

Robocze spotkanie Zespołu Caritas w piątek 5 grudnia od godz. 17.30

 


Od soboty 6 grudnia w każdą sobotę i niedzielę

Od soboty 6 grudnia Caritas parafialna w każdą sobotę i niedzielę po mszach św. Zaprasza na Stoisko Dobroczynne

W sobotę 6 grudnia i niedzielę 7 grudnia z Drzewka Miłosierdzia będzie można wybrać rodzinę, dla której chcemy przygotować paczkę świąteczną, w tym roku mamy aż 48 potrzebujących rodzin.

 24 - 25.11.2014r.

W ostatni  poniedziałek i wtorek listopada nasz Zespół rozpoczął  adwentowo - świąteczne przygotowania. W pierwszej kolejności odbyło się pakowanie opłatków (1100 sztuk) , sianka (350 woreczków) i bombek, potem nastąpiło ustalenie działań dotyczących zbiórki żywności, choinki miłosierdzia i organizacji  naszych stoisk adwentowych . 23.11.2014 - ZEBRANIE !

Parafialny Zespół „Caritas” ma swoje spotkanie w poniedziałek 24-11-2014 o godz. 18.00 oraz we worek 25-11-2014 o godz. 18.00 . Obecność obowiązkowa.

 


 

14 - 16.11.2014r.

W połowie listopada w Sanktuarium na Świętej Górze w  Gostyniu odbyły się rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas.  Przedstawiciele naszego zespołu także uczestniczyli w tym wydarzeniu.   Temat przewodni rekolekcji  „Miłość przynagla nas do działania”  traktował o istocie  działania Caritas,  czyli miłosierdziu wobec bliźnich. Kaznodzieją tym razem był przedstawiciel oo. Pallotynów ks. dr Adrian Galbas. Oprócz przedstawicieli  zespołów i prowadzącego Ojca Galbasa, na rekolekcjach pojawili się także siostra Manuela i dyrektor Caritas, ks. Waldemar Hanas.


 

26.10.2014 - Kilka słów o działalności Caritas

ks. Waldemar Twardowski kierownik ośrodka w Wierzenicy z ramienia Caritas, certyfikowany specjalista terapii uzależnień

Caritas Archidiecezji Poznańskiej - dzialalność from .

 


 

25.10.2014 Akcja  Zbiórki odzieży

W tym roku zbiórka odzieży była wydarzeniem mniej popularnym. Nie wnikamy, czy za przyczyną niedoinformowania, czy konkurencji w postaci kontenerów odzieżowych i ulotek podrzucanych do skrzynek pocztowych.  Nie wiemy, jak działa konkurencja, ale możemy wyjaśnić, jak sprawa wygląda u nas.  To co zebrałyśmy – czyli około 30 worków odzienia, zostało podzielone i posortowane według przyjętych przez nas kategorii: odzież męska, damska, dziecięca,  inne dobra np. pościel, firanki, zabawki  etc. Nic się nie marnuje: dary trafiają bezpośrednio do naszych lokalnych beneficjentów (których potrzeby znamy bezpośrednio i staramy się pomagać konkretnie, tzn. jeśli potrzebna jest odzież damska w rozmiarze  42, nie uszczęśliwiamy kogoś workiem odzieży ‘wszelakiej’ , tylko wybieramy to, co może pasować do danego rozmiaru). Resztę przekazujemy do „Caritasu” w Tulcach, gdzie potrzeby są ogromne. Dziękujemy wszystkim osobom, które dostarczyły odzież !

 

Zbiórka

 


Akcja „Embargo”


Czyli sposób na restrykcje. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Jabłka i marchewki zamiast za granicę trafiły do potrzebujących. Worek marchewki i karton jabłek na zgłoszoną rodzinę.  Szybka akcja: ktoś zainteresował się akcją i znalazł odbiorców, inna osoba użyczyła samochodu do transportu i przewiozła owoce, za co bardzo dziękujemy! Na miejscu okazało się, że towaru było sporo, auto załadowane zostało po sam dach.  W naszej parafii zgłoszonych było 13 rodzin, a w praktyce z pomocy skorzystało ponad 20.

Marchew i jabłka

 


 

 

12.10.2014 " Kremówki"


Jedyny taki dzień w roku, kiedy czujemy się niejako w przyjemnym obowiązku zadośćuczynić tradycji. Przez wzgląd na tradycję nie przeliczamy niczego na kalorie, tylko rozkoszujemy się jedynym w swoim rodzaju smakiem ciasta dyskretnie zapominając o dietach. Kremówki nieodłącznie kojarzą się z osobą naszego drogiego Papieża i są miłym symbolicznym akcentem na uczczenie Dnia Papieskiego. Według naszych obliczeń, w  tym roku tubylcy i goście skonsumowali  prawie 17 blach tych słodkości!

 

 

Kremowki Papieskie

 

 

 


 

 

24.08.2014 Akcja „Tornister pełen uśmiechów"

W niedzielę puszki Caritas po raz kolejny poszły w ruch, bo do wypełnienia było 10 plecaków dla potrzebujących.  W porównaniu do ubiegłego roku akcja spotkała się z mniej entuzjastycznym odzewem.  Na szczęście mimo skromniejszego budżetu udało nam się wypełnić plecaki tym, co dla uczniów najważniejsze i zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem naszych beneficjentów, czyli podręcznikami.  Nie żebyśmy w tym miejscu skarżyli się na ofiarność, ale …..najbardziej zastanawia nas fakt, że w naszej parafii albo dzieją się jakieś ekonomiczne cuda, albo jacyś zacni święci wyjątkowo nam sprzyjają. Przecież na logikę z próżnego to i Salomon nie naleje, a Caritas tym bardziej, zwłaszcza że w puszce Caritas po odpuście zawieruszyła się jedna samotna złotówka, a po niedzielnej całodziennej zbiórce  uskładało się około 400 zł. Kto ma dzieci w wieku szkolnym , ten doskonale wie, ile kosztują same podręczniki, a reszta niech będzie milczeniem. Bo milczenie niekiedy bywa bardzo wymowne. Wszystkim darczyńcom z tego miejsca  przekazujemy  serdeczne „Bóg zapłać” w imieniu naszym własnym i naszych podopiecznych.

 

 

 

Tornister

 

 

 

 


23.08.2014  Odpust Parafialny

Czas jeszcze wakacyjny, a w naszej Parafii sierpniowym sobotnim popołudniem rozpoczęły się przygotowania do parafialnego odpustu. Wokół naszego kościoła zapanowało florystyczne poruszenie: na bruku pojawiły się barwne kwiatowe dywany „tkane” rękami członków grup działających przy  Parafii MB Królowej Rodzin, w tym także i lokalny „Caritas”. Materiał roślinny dostarczyli nam sympatycy naszego zespołu. Chwilę potem zrobiło się słodko. Zapach świeżego drożdżowego ciasta zdeponowanego w salce obok kuchni drażnił nozdrza dekoratorów i skutecznie dekoncentrował obsługę liturgiczną. Ustawianie  ‘zastawy biesiadnej’ odbywało się sprawnie, aczkolwiek nie bez obaw: najpierw trzeba było osuszyć po krótkim lecz intensywnym deszczu 25 stołów i ławy.  Co chwila spoglądaliśmy w niebo z nadzieją, że ponowny opad nie popsuje wieczoru.  Pływające jabłka na złotych tacach (aczkolwiek papierowych, żeby nie było nadinterpretacji w względem parafialnego luksusu)  doprawdy nie byłyby szczytem możliwości zdobniczych w tak istotnym dla Parafii dniu. Po części oficjalnej tzn. Mszy św. i procesji można było spocząć za stołami oraz popatrzeć i posłuchać młodych artystów z grupy teatralnej.  Występ „Dzieci Conchity” w apetycznych oparach bigosu i grillowanej kiełbasy uświetnił wieczór. „Caritas” dwoił się i troił, aby utrzymać wielkie czajniki z wodą pod parą, czego chwilowo nie wytrzymywała instalacja elektryczna. Jednak dzielni instalatorzy poradzili sobie z problemem, bo przecież ciepła herbata w chłodne wieczory (a zwłaszcza herbata a’la Caritas Borówiec, serwowana w dwóch smakach do wyboru i doprawiona firmowym uśmiechem naszych koleżanek ) jest prawdziwym błogosławieństwem. A na koniec ….pomodlili się, pojedli, popili, popatrzyli, pośpiewali, posprzątali i poszli do swoich domów na zasłużony spoczynek.

Odpust Parafialny

 


 

 

 

Cukrowa różyczka

Czas mija nieubłaganie. Kolejny dzień mamy za sobą. I jest to kolejny Dzień Mamy w naszym ulubionym Borówcu. Kolejny raz było niby tak samo jak zwykle, czyli najpierw Msza św., a po niej część mniej oficjalna z niespodziankami, ale Parafialny Zespół Caritas nie byłby sobą, gdyby nie nadał indywidualnego charakteru tej sympatycznej imprezie. Pogoda dopisała, żeby nie powiedzieć popisała się aż za bardzo. Zastanawiam się czy nawet nie pokrzyżowała trochę plany organizatorom tego sympatycznego święta, bo publiczność wraz z gospodarzem terenu smagnięta południowym słońcem zaraz po Mszy św. rozpierzchła się po okolicy, mniemam, że  w poszukiwaniu cienia. Ci, którzy jednak wytrzymali tropikalny kaprys aury, mieli okazję zobaczyć  występ dla mam przygotowany pracowicie przez dzieci z parafialnej Scholi. Najbardziej apetycznym punktem programu były cztery torty w biało czerwonej tonacji kolorystycznej. Uważni obserwatorzy dostrzegli z daleka litery na tortach, jednak osobliwością napisu były jego poszczególne komponenty. Różyczki, serduszka i motylki z masy cukrowej tworzyły napis MAMA. Dlaczego tak skupiam się na tym  torcie i rozkładam go na czynniki pierwsze? Bo ciekawa jest historia jego powstania i współpraca wielu osób, które przyłożyły swoją maleńką różyczkę do tego prezentu dla mam. Nasza lokalna „Bagieteria” pokazała swoje nowe oblicze, stanęła na wysokości zadania i upiekła pyszne torty, a Parafialny Zespół Caritas zadbał o ozdoby. Członkinie zespołu przećwiczone na wielkanocnych mazurkach ochoczo wdziały kuchenne fartuszki i  zakasały rękawy w niezmąconej chęci zmierzenia się z wyzwaniem, jakim było ozdobienie tortów.   Do współpracy w tej wymagającej części kreatywnej przedsięwzięcia zaprosiliśmy też dzieci ze Scholi pani Ani, które po sąsiedzku ćwiczyły program artystyczny dla mam. Dzieci chętnie nam pomagały – pracowite paluszki zagniatały i wałkowały czerwoną masę z której powstawały motylki i serduszka, różyczki były nieco bardziej skomplikowane, ale wspólnym wysiłkiem daliśmy radę. Całość tych osobliwych słodkich warsztatów  odbywała się pod fachowym okiem mistrzyni zdobnictwa cukierniczego pani Małgorzaty Weber, która cierpliwie udzielała wskazówek. Żartobliwie mówiąc, w ramach integracji międzypokoleniowej udało nam się połączyć w praktyce przyjemne z pożytecznym: nie dość, że były piękne torty, to i kadra potencjalnych następców została niejako przeszkolona. Ciekawe ilu z nich zastąpi nas kiedyś przy akcjach dobroczynnych?  

Beata

 

Tort